Turistika

Obec Suchá Loz se nachází na úpatí malebných Bílých Karpat na jihovýchodním cípu moravského Slovácka. V okolí se nachází velká spousta velmi zajímavých destinací. Na následujících řádcích Vás seznámíme s jejich velmi malou částí. Zaměříme se jak na historické památky, tak i na přírodní zajímavosti či na místa určená pro sportovce. Všechna tato místa jsou propojena sítí nových i starších, a zcela jistě romantických turistických tras.

Uherský Brod

Leží na řeče Olšavě a prvotní zmínky o něm pocházejí z první poloviny 12. století. V roce 1272 povýšil český král Přemysl Otakar II. Brod na královské město. Vedle obcí Nivnice a Komňa je považován za jedno z možných rodišť Jana Amose Komenského, který dal jméno muzeu, jenž je umístěno ve zdejším zámku. Mezi další historické památky patří např. také Kostel Nanebevzetí Panny Marie či z poslední doby Obelisk Via Lucis od světoznámého sochaře Iva Theimera. V poslední době prošel Brod celkovou modernizací. Může se pochubit např. Aquaparkem Delfín, který patří k nejmodernějším a k nejnavštěvovanějším ve Zlínském kraji, apod.

Luhačovice

Lázeňské město Luhačovice se rozkládá v údolí říčky Šťávnice (některé prameny se zmiňují o Luhačovickém potoku). V současné době se jedná o největší a nejkrásnější moravské lázně, které mají dlouhou tradici při léčbě trávícího ústrojí, dýchacích cest a pohybového ústrojí. Známé luhačovické vody (např. Vincentka, Ottovka, pramen Dr. Šťastného, atd.) patří k nejúčinějším v celé Evropě. Vynikají hlavně svým vysokým obsahem minerálních látek a jsou syceny volným oxidem uhličitým (pramen podobného složení můžete nalézt také přímo v Suché Lozi a je známý pod názvem Slatina). Pro Luhačovice je typická také architektura, pod kterou se podepsal především významný slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Bílé Karpaty

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty se rozkládá na česko-slovenské hranici a tvoří nejzápadnější část karpatského masívu. Nejvyšším vrcholem je Velká Javořina (970 m). Mezi další významné vrcholy patří např. Velký Lopeník (911 m). Bílé Karpaty vynikají především svou jedinečnou flórou (vzácné druhy orchidejí) či faunou (vzácné druhy plazů či obojživelníků). Nejen z tohoto důvodu byly zařezeny na seznam biosférických rezervací UNESCO. Ne své si zde přijdou nejen vyznavači pěší turistiky, ale i cykloturisti či lyžaři, apod.

ZOO Lešná

Poslední významný turistický cíl, který si zcela jistě zaslouží bližší komentář, je ZOO ve Zlíně, známá možná více pod názvem ZOO Lešná. Zahrada patří k nejmodernějším a k nejnavštěvovanějším v Česke republice. Chová se zde více než 200 druhů zvířat, které jsou tématicky rozděleny dle jednotlivých kontinentů. Mezi nejnovější a zcela ojedinělé expozice patří bez diskuse tropický pavilón Yucatán, kde roste více než 250 vzácných rostlin, které žijí v symbióze s příslušnými živočišnými druhy. Uvnitř areálu můžete taktéž nalézt zámek Lešná.

Reklama

Počasí

BlueBoard.cz